Skuhala sam puno lemon curda za korištenje u više deserata, nakon čega mi je ostalo puno bjelanjaka. A kako bolje iskoristiti bjelanjke nego napraviti pavlovu?! Iako je izrada torte pavlova pipkav posao, zapravo nije tako kompliciran.

Ako tražite tortu bez brašna, pavlova je ta, no ne zavaravajte se da je zbog toga dijetalna jer fine hrskave pavlove nema bez šećera, i to puuuno šećera! 😀 Raskošan je to desert kojim se vrijedi povremeno počastiti, a kako je došlo proljeće, ovu sam pavlovu ukrasila u uskrsnom stilu.

Iako se često u receptima za pavlovu nađe chantilly krema (to je zapravo tučeno vrhnje s malo šećera u prahu), ja sam se ovoga puta odlučila za malo drugačiju varijantu. Tako je nastala ova pavlova s dvije kreme.
Jedna je slastičarska krema s dodatkom tonke. Tonka je prefini začin koji dolazi u sjemenkama veličine badema. Okus je kombinacija badema i vanilije, jako fino i aromatično, no potrebno je paziti da ne koristite prevelike količine tonke. Naime, sjemenke tonke se najprije namaču u rumu pa se zatim suše (kupujemo ih takve suhe), a prilikom toga nastaje kumarin koji se u velikim količinama smatra otrovnim za zdravlje. No straha nema jer bi za negativan učinak bile potrebne zbilja velike količine ovog začina, a koristi se u prstohvatima. Tako je za kremu od 500 ml mlijeka potrebno pola naribane sjemenke tonke, što nikako ne predstavlja opasnost. Riba se poput muškatnog oraščića. Naravno, ako nemate sjemenke tonke, slastičarsku kremu možete napraviti s vanilijom ili bez začina. I dalje će biti ukusna. 🙂
Druga krema koju sam radila za ovu pavlovu je lemon curd, krema od limuna i jaja koju obožavam i u varijanti s narančom! Skuhala sam lemon curd kad sam radila uskrsne keksiće. Ostalo mi je još kreme pa sam ju odlučila iskoristiti za pavlovu.

Slijedi nekoliko savjeta koji će vam pomoći da napravite savršenu pavlovu: hrskavu iz vana, a meku i pahuljastu iznutra, s prefinim kremama i svježim voćem. Za recept skrolajte dolje.
- bjelanjci neka budu sobne temperature prije nego što ih počnete miksati
- ovo nije desert u kojem treba smanjiti šećer. Iako se čini da je šećera puno (i jest), tako mora biti za ovakvu vrstu deserta. Pravilo u slastičarstvu za ovakve kolače koje vrijedi je da na jedan bjelanjak dođe 50 grama šećera. Možete malo smanjiti količinu šećera, no nemojte puno jer tekstura kolača neće ispasti dobro.
- šećer nemojte dodati sav odjednom u bjelanjke, već ga dodajte pomalo, žlicu po žlicu, istovremeno miksajući
- bjelanjke najprije malo miksajte same, dok ne postanu pjenasti, a zatim počnite dodavati šećer
- bjelanjke i šećer je potrebno dugo miksati kako bi se sav šećer ravnomjerno otopio. Miksajte barem 15 minuta, a može i duže.
- kada zdjelu u kojoj ste miksali bjelanjke okrenete naopačke, a bjelanjci ne ispadaju van, to je znak da ste ih dobro izmiksali
- malo alkoholnog octa se dodaje u beze kore kako one ne bi pucale. Neće mu se osjetiti okus, zato bez brige. 🙂
- imajte na umu da će se pavlova malo raširiti prilikom sušenja u pećnici. Na papiru za pečenje iscrtajte krug željene veličine, a istučene bjelanjke sa šećerom stavite u taj krug tako da ga ne popunite cijelog, ostavite 1-2 cm prostora. Kako se pavlova bude sušila u pećnici, raširit će se taman na veličinu tog kruga.
- nikako nemojte peći pavlovu ili neke druge beze kore na visokoj temperaturi! Potrebno je da se suši dugo na niskoj temperaturi kako ne bi izgorjela i kako bi dobila idealnu teksturu: hrskava izvana, a mekana iznutra
- možete raditi jednu veliku pavlovu ili mini verzije. Prije dvije godine sam pekla mini pavlove s kremom od jagoda. Taj recept možete pročitati OVDJE.
- pavlovu nadjenite kremom po vašoj želji i voćem po želji. Jagode, borovnice i maline odličan su izbor!
- ovo je torta koju ne možete jesti i rezati savršeno uredno (zato i nema fotke presjeka) ali to uopće nije važno jer je jako, jako fina! 😉

Recept za Pavlovu
Torta
Sastojci
- 6 bjelanjaka
- 250-300 grama kristal šećera
- 1 žlica alkoholnog octa
Postupak
- Bjelanjke prvo miksajte same dok se ne zapjene, a zatim im dodajte šećer malo po malo, najbolje žlicu po žlicu, neprestano miksajući. Miksajte barem 15 minuta dok se sav šećer ravnomjerno ne otopi. Smjesa treba postati jako čvrsta.
- Na samom kraju miksanja bjelanjaka i šećera dodajte ocat i miksajte još minutu-dvije. Ocat bi trebao pomoći u tome da torta ne popuca.
- Na veliki ravan pleh stavite papir za pečenje. Na papiru iscrtajte kruh željene veličine, a po njemu rasporedite smjesu bjelanjaka i šećera. Ja sam ju rasporedila tako da sam u sredini napravila malu udubinu, a sa strana je bilo više smjese, tako da mi torta izgleda poput košarice. U tu udubinu u sredini sam kasnije stavila kremu.
- Pavlovu stavite u pećnicu zagrijanu na 100 stupnjeva. Sušite ju oko sat i pol do dva na toj temperaturi. Zatim pećnicu ugasite, a tortu pustite da se do kraja ohladi u pećnici, uz malo odškrinuta vrata. Tek kada se potpuno ohladi, izvadite ju van i na nju stavljajte kremu, voće itd.
Slastičarska krema
Sastojci
- pola sjemenke tonke naribane u prah*
- 500 ml mlijeka
- 3 žumanjka
- 35 grama gustina
- 50 grama šećera* (možete staviti i više šećera ako ovu kremu radite za neki drugi desert, no Pavlova je sama jako slatka pa nije potrebno previše šećera stavljati u kremu)
- 30 grama maslaca
*ako nemate tonku ili ju ne želite koristiti, jednostavno ju nemojte staviti u recept, a kremu napravite bez nje ili s vanilijom umjesto tonke.
Postupak
- Naribajte sjemenku tonke u prah i dodajte u lonac s pola litre mlijeka.
- Mlijeko zagrijte do vrenja pa maknite s vatre.
- U međuvremenu pomiješajte žumanjke, pola količine šećera i gustin i miješajte dok ne dobijete jednoličnu pastu. Otprilike trećinu zagrijanog mlijeka dodajte u tu smjesu i promiješajte.
- U ostatak mlijeka dodajte drugu polovicu šećera i vratite na vatru te zagrijte do vrenja.
- U mlijeko dodajte i smjesu sa žumanjcima te sve zajedno kuhajte na laganoj vatri stalno miješajući. Kad se krema počne stiskati, maknite je s vatre. To će se dogoditi brzo, za 2-3 minute.
- Kad se krema ohladi, dodajte omekšali i izmiksani maslac.
- Ako u kremi ima grudica, propasirajte ju kroz cjediljku s gustom rešetkom. Ako grudica nema, ovo ne morate napraviti. 🙂
Ako vam se sviđa ovakva slastičarska krema s tonkom, pročitajte i moj recept za prhke košarice s takvom kremom.
Lemon curd
Sastojci
- 3 žumanjka
- 125 ml iscijeđenog soka od limuna
- naribana korica pola limuna
- 50 grama šećera
- 30 grama maslaca
Postupak
- U jednom loncu pomiješajte žumanjke, sok od limuna, koricu limuna i šećer. Promiješajte pjenjačom.
- Sve stavite kuhati na pari gotovo neprestano miješajući. Miješajte dok se krema ne počne zgušnjavati. To će potrajati 10-15 minuta, zato budite strpljivi.
- Kremu malo ohladite, ali ne do kraja pa joj dodajte maslac i dobro promiješajte dok se maslac ne otopi. Zatim kremu procijedite kroz gustu cjediljku da bude glatka. Ako nema vidljivih grudica, kremu i ne morate cijediti. Grudica ne bi niti trebalo biti ako ste kremu kuhali na pari. 😉
- Lemon curd ohladite, a zatim ga stavite na vašu Pavlovu.
Slaganje torte
- Na potpuno ohlađenu Pavlovu najprije rasporedite slastičarsku kremu. To možete učiniti uz pomoć vrećice ili žlicom.
- Na slastičarsku kremu stavite i lemon curd. Pazite da su sve kreme skroz ohlađene u trenutku kada ih stavljate na tortu.
- Na vrh dodatje voće po želji: maline, borovnice, jagode, ribizle, kupine… Ako vam je tako draže, Pavlovu možete poslužiti i bez voća.

Savjet plus: Kremu na Pavlovu stavite tik pred posluživanje! Ako krema na torti bude stajala dugo, mogla bi razmočiti koru pa neće više biti hrskava.
Dobar tek! 🙂

2 thoughts on “PAVLOVA”