Na portalima i društvenim mrežama ovih dana možete vidjeti kako svi isprobavaju krafne po različitim slastičarnama i pekarama i ocjenjuju koje su najbolje. Iako sve te krafne izgledaju prefino, posebno one s bogatim kremama, ja sam si ove godine odlučila dati vremena i truda i napokon napraviti prave, domaće krafne. Bakine krafne. One mirisne, meke iznutra, s hrskavom koricom, pune domaće marmelade od marelica! Posute šećerom u prahu. E, takve krafne priznajem. 🙂
Kod mojih u Slavoniji su se često pekle one krafne s udubljenjem u sredini, a u to udubljenje se onda nakon pečenja stavljao pekmez. Imam neki okvirni bakin recept i planiram ga isprobati čim se oporavim od svih berliner-krafni koje sam pojela prošlog vikenda. 😀

Najbolji bakini recepti
Iako recepata za krafne ima, kako se to kaže, ‘više nego domaćica’, svatko ima neku svoju tajnu i taktiku za pečenje najboljih domaćih krafni. Meni je bilo važno da tijesto ne bude suho, da bude zbilja ukusno i mirisno samo po sebi, bez obzira na pekmez, da krafne ne budu prevelike, i da se u tijestu obavezno osjete limun i rum. Svi zahtjevi su ispunjeni, a recept sam pronašla u rukom pisanoj kuharici mame i bake moje svekrve. U toj su bilježnici zapisani mnogi recepti, a u većini su navedeni samo sastojci bez načina pripreme. Bila sam jako sretna kad sam vidjela da je recept za krafne pomno opisan, kako sastojci, tako i način pripreme. Slijedila sam taj recept bez većih izmjena jer, zna se, bake su znale što rade i kako se peku najbolje krafne, kruhovi i oni starinski kolači i tu ne treba ništa mijenjati. 🙂

Savjeti za najfinije domaće krafne
Krafne do sada nisam pekla sama iz više razloga: treba imati strpljenja za dizanje tijesta, pa onda još jedno dizanje nakon izrezivanja krafni. Treba znati kako krafne dobro ispeći da dobiju bijeli prsten po sredini, da ne zagore, da ne ostanu nepečene iznutra, da ne budu premasne… Puno je tu caka, ali moram reći da sam ja za svoje prvo pečenje krafni jako zadovoljna i zato vam ovdje donosim nekoliko savjeta koji će otkloniti strah od pothvata zvanog domaće krafne. Ako ih budete slijedili, kao i recept, sigurno nećete zaribati svoje krafne. 🙂

Kvasac
Koristila sam svježi kvasac. Važno je pustiti ga da se uzdigne prije umiješavanja u tijesto. Za to je potrebno malo šećera i toplo mlijeko. Važno: nemojte da mlijeko bude vruće jer će ono ‘ubiti’ kvasac pa neće reagirati. Mlijeko treba biti zagrijano, ali nakon što ga zagrijete, ostavite da se malo prohladi dok ne bude mlako, tako da u njega možete staviti prst. Treba biti toplo, ali ne vruće.
Limun i rum
Volim okus limunove korice u tijestu za krafne. Ako ga vi ne volite, limun nemojte koristiti. Ali rum, ili neki drugi alkohol (rakija, gin) svakako umiješajte u tijesto. Neće se osjetiti okus alkohola (rum daje finu aromu), ali alkohol je u ovom slučaju važan kako tijesto ne bi previše upilo masnoću u kojoj se prži.
Dizanje tijesta
Kod krafni se tijesto diže dvaput: prvi put nakon što ga umijesite, i tada treba barem duplo povećati svoj volumen, a možda i triput, a drugi put se tijesto diže nakon što ga razvaljate i izrežete krafne kalupom ili šalicom.
Ulje
Ulje ili mast u kojem pržite krafne treba biti dovoljno zagrijano, ali ne prevrelo. Je li ulje dobre temperature provjerite tako da u njega stavite držak drvene kuhače. Ako se oko tog drška ravnomjerno počnu stvarati mjehurići, znači da je ulje spremno i krafnice možete početi peći.
Ako ulje nije dovoljno zagrijano, tijesto će popiti masnoću pa će krafne na kraju biti previše masne. Ako je ulje pak prevrelo, krafne će se izvana brzo ispeći, a možda i zagorjeti, a iznutra će ostati sirove.
Ulje zagrijavajte na laganoj do srednje jakoj vatri, a kada se zagrije, smanjite na laganu vatru i onda u ulje stavljajte krafne.
Krafne stavljajte u ulje na ovaj način: Gornja strana prve ide u ulje, a strana koja je bila na pobrašnjenoj površini, tijekom pečenja gleda prema gore. Dakle, obrnuto od onoga kako su se dizale. To je zato da bi se i ta donja strana mogla dodatno dignuti dok se krafna peče, kako bi na kraju dobili ravnomjernu krafnu lijepog oblika. 🙂
Punjenje
Krafne možete puniti marmeladom okusa koji vam je najdraži, ili pak čokoladnom kremom, kremom od vanilije… Ja sam se ovaj put odlučila za klasiku: domaći pekmez od marelice.
Nadjev koji ste odabrali stavite u slastičarsku vrećicu pa na nju priključite onaj najduži nastavak. Krafnu ubodite sa strane, na mjestu gdje je bijeli prsten, a zatim željenu količinu pekmeza istisnite unutra kroz vrećicu. Nemojte štedjeti na nadjevu! 😉

Recept za domaće krafne
*od ove količine sastojaka sam dobila više od 20 krafni. Rezala sam ih šalicom promjera 7 cm pa su ispale manje krafnice, ne onako velike kakve su krafne u trgovinama i pekarama. Ako budete rezali većim šalicama, dobit ćete veće krafne, no onda će ih biti manje komada.

Sastojci za domaće krafne
- 300 grama glatkog brašna
- 30 grama svježeg kvasca + 50 ml toplog mlijeka + 10 grama šećera
- 4-6 žumanjaka (u originalnom receptu piše 6 žumanjaka, no ja sam stavila 4)
- 50 grama šećera
- 70 grama maslaca (rastopljenog)
- naribana korica jednog cijelog limuna
- 1 žlica ruma
- oko 150 ml mlijeka
- 1 litra ulja ili 1/2 kg masti za pečenje
- pekmez za punjenje
- šećer u prahu ili vanilin šećer za posipanje
Postupak
- Rastopite maslac na laganoj vatri i pustite da se malo ohladi.
- Razdvojite žumanjke i bjelanjke. Maslac, šećer i žumanjke mikserom izraditi tako da postanu pjenasti. Bjelanjke iskoristite za neki drugi desert, npr. Pavlovu.
- Pristavite kvasac da se digne: pomiješajte toplo (ali ne vruće!) mlijeko i šećer pa u to namrvite kvasac i pustite desetak minuta da se uzdigne. Ako ne uspije, ponovite s novim kvascem.
- Uzdignuti kvasac dodati u brašno. Dodati i rum, smjesu sa žumanjcima i mlijeko. Umijesiti tijesto. Po potrebi dodati još malo brašna. Tijesto će biti ljepljivo. Mlijeko nemojte odmah dodati sve, već ga dodajte malo po malo, po potrebi, kako tijesto ne bi ispalo premeko.
- Umiješano tijesto pokriti krpom i ostaviti na toplom mjestu da se diže najmanje sat vremena. Ja sam ga ostavila dva sata.
- Kad se tijesto diglo, na pobrašnjenoj površini ga stanjiti valjkom na debljinu od oko 1 cm. Šalicom ili kalupom promjera 6-7 cm rezati uštipke pa ih ostaviti da se dižu još oko pola sata (može i manje ako je prostorija topla, ali primijetit ćete i sami da su se izrezani krugovi digli).
- U međuvremenu zagrijati ulje ili mast. Je li ulje dovoljno zagrijano, provjerite tako što ćete u njega naopačke staviti drvenu kuhaču. Ako se oko drška kuhače počnu ravnomjerno sa svih strana stvarati mjehurići, ulje je dovoljno zagrijano i možete peći krafne. Ako mjehurića još nema, pričekajte još malo jer ulje nije dovoljno toplo.
- U ugrijano ulje ili mast stavljaj krafne s obrnute strane od onoga kako su stajale nakon valjanja (u ulje najprije ide gornji dio).
- Krafne pecite najprije poklopljene dok ne porumene, oko 2 minute, a zatim ih otklopite, preokrenite pa pecite drugu stranu dok i ona ne porumeni. Pazite da ne zagore.
- Kad se krafne ohlade, punite ih pekmezom ili nekim drugim punjenjem po želji. Ja sam ih punila uz pomoć slastičarske vrećice, tako što sam u sredinu krafne, na mjestu gdje se stvori onaj bijeli prsten, ubola nastavak za punjenje i istisnula pekmez. Na kraju krafne pospite šećerom u prahu ili vanilin šećerom.
Dobar tek! 🙂

