Nedavno sam na Instagramu pisala kako nisam obožavatelj suhog voća u kolačima, a u komentarima mi je netko odgovorio da suho voće voli samo ondje gdje ono i spada – u granoli. E, tu se prilično slažem! 😀 Ipak, granola s limunom i đumbirom nastala je bez suhog voća, ali zato sam joj dodala malo kandiranog đumbira.

Granola s limunom i đumbirom zamišljena je kao zimska varijanta hrskavog doručka ili užine. Za jaču boju i mali boost zdravlja dodala sam joj i kurkumu.
Ako se još uvijek pitate što je to zapravo granola – to je nešto poput hrskavog mueslija, a sastoji se od zobenih pahuljica, orašastih plodova, suhog voća, meda i neke vrste masnoće – ja obično koristim maslinovo ulje, no ima varijanti s kokosovim uljem ili pak orašastim maslacima (maslac od kikirikija, badema i sl.).
U osnovni recept za granolu jednostavno možete dodavati i oduzimati sastojke po vašim željama i ukusima, mijenjati različite sjemenke i orašaste plodove, dodavati više vrsta suhog voća, pa čak i komadiće čokolade (to je posebno divno kad granolu jedete s toplim mlijekom!).

Granolu možete jesti s jogurtom ili mlijekom, ili ju grickati samu. Pripremite više granole jedan dan i osigurajte si zdrav doručak za sve dane u tjednu. Držat će vas sitima, zadovoljiti želju za slatkim i poboljšati probavu!
Priprema je jednostavna i ne traje dugo, a ne treba vam ni vaga nego samo jedna šalica za čaj. 🙂
Kompaktna granola
Ja volim da granola ostane kompaktna, onako u komadima. Ako i vi volite takvu granolu, evo kako to postići: nakon što se granola ispeče, izvadite pleh iz pećnice i pustite da se granola potpuno ohladi. Tijekom hlađenja će se svi sastojci lijepo stisnuti pa ćete ju moći razlomiti. Ako vam nije važno da granola ostane kompaktna, možete ju odmah nakon pečenja promiješati.
Čuvanje granole
Granolu najčešće spremim u veliku staklenku ili limenu posudu s poklopcem. Tako može stajati danima (možda i tjednima?), no kod nas obično nestane vrlo brzo. 🙂

Posebni sastojci
Ako u granolu dodajete suho voće ili komadiće čokolade, dodajte ih nakon što se granola ispeče. Čokolada bi se, naravno, tijekom pečenja istopila, a suho voće bi postalo pretvrdo.
Ako dodajete kokos, njega dodajte granoli negdje na pola pečenja. Ako ga dodate odmah na početku, vjerojatno će izgorjeti. Ako ga pak dodate nakon pečenja, i to je ok, ali kokos ima puuuno bolji okus i jaču aromu kad se ipak malo tostira. 🙂
Na blogu od ranije imam recept za dvije granole, možete ih pogledati OVDJE.
A recept za granolu s limunom i đumbirom vam pišem u nastavku.

Recept za granolu s limunom i đumbirom
Sastojci:
- 1 šalica* sitnijih zobenih pahuljica
- 1 šalica krupnijih zobenih pahuljica
- pola šalice badema (možete ih krupno narezati ili koristiti cijele bademe)
- 1/3 šalice suncokretovih sjemenki
- pola žličice soli
- 1 žličica kurkume
- 2 žličice mljevenog đumbira
- naribana korica pola limuna (koristite neprskani limun)
- 1 velika žlica chia sjemenki
- 1/4 šalice maslinovog ulja
- 1/4 šalice meda
- pola žličice ekstrakta vanilije
- sok od pola limuna
- komadići kandiranog đumbira po želji (ovo možete i ne morate koristiti)
*koristila sam šalicu za čaj, onu veću, od cca 200 ml
Postupak:
- Pomiješajte zobene pahuljice, bademe, suncokretove sjemenke, chiu, kurkumu, đumbir, limunovu koricu i sol.
- U drugoj posudi pomiješajte med, maslinovo ulje, limunov sok i ekstrakt vanilije. To ulijte u smjesu sa zobenim pahuljicama i dobro promiješajte, tako da se svi sastojci povežu.
- Granolu stavite u pleh obložen papirom za pečenje, rasporedite ravnomjerno i malo utisnite sa žlicom.
- Stavite peći u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Pecite oko 10 minuta, zatim izvadite i malo promiješajte pa vratite u pećnicu na još 6-7 minuta (ovisno o pećnici, možda ćete trebati peći malo kraće ili duže pa pratite da vam granola ne zagori).
- Izvadite iz pećnice i pustite da se granola skroz ohladi. Postat će hrskavija kako se bude hladila.
- Zatim ju premjestite u staklenku u kojoj ćete ju držati. Pritom umiješajte komadiće kandiranog đumbira ako želite.
- Granolu poslužite s jogurtom ili toplim mlijekom.
Dobar tek! 🙂

