Okus jeseni na tanjuru: 7 načina pripreme bundeve i kako ju uvesti u svoj svakodnevni jelovnik
Kada netko spomene bundevu, buču ili tikvu, kako god je zvali, uglavnom se svi sjetimo domaće pite od bundeve, slatke, ili pak slane, one sa sirom. Često asocira i na američki trend Halloweena pa se krajem listopada tako u dućanima i kod nas često nađu one velike narančaste, prikladne za rezbarenje. Ako mene pitaš, zašto rezbariti kad možeš pojesti?! 😀
Roditelji su mi pričali da se u njihovom djetinjstvu bundeva pekla u pećnici, i uz dodatak malo šećera, to je bio vrhunski desert. Tada nije bilo toliko slatkiša na raspolaganju u trgovinama pa je ovo bila prava poslastica. Iako bundeva na tanjuru nije neka nova izmišljotina, čini se da dosta ljudi još ne zna na koje bi ju načine iskoristili i pripremili, stoga sam odlučila u ovom postu objasniti zašto je to dobra namirnica, s kojim se namirnicama i začinima najbolje slaže, i ponuditi 7 jednostavnih, ukusnih i zdravih recepata u kojima možete iskoristiti bundevu.
Osim američkog Halloweena i naše pite bundevare, brojni su načini kako iskoristiti bundevu od kraja ljeta, kad se počne pojavljjivati na tržnicama, pa tijekom cijele jeseni i zime, a ako još ne znaš da je bundeva zapravo jako dobra, hranjiva i kvalitetna namirnica, čitaj dalje! 😀 A ako te zanimaju samo recepti, skrolaj na dno stranice gdje ćeš pronaći fotke i linkove na sedam super recepata s bundevom. 😉
Zašto je bundeva dobra za organizam?
Brojne su dobrobiti bundeve za organizam, a ovdje ću ukratko navesti samo neke.
Odličan je izvor beta karotena (koji joj i daje ovu divnu narančastu boju) pa je, poput mrkve, dobra za vid. Beta karoten smanjuje rizik od nastanka nekih vrsta raka. Osim toga, bundeva je jedna od namirnica s najvećim udjelom kalija, a hrana bogata kalijem sprječava srčane i krvožilne bolesti. Beta karoten je također snažan antioksidans, a tijelo ga pretvara u vitamin A. U bundevi se nalazi i vitamin C, a svi znamo koliko nam je on potreban, posebno u ove hladnije mjesece. Tu su i svojstva bundeve koja su pogodna za jačanje imuniteta, kao i protuupalno djelovanje.
Ako želiš jesti namirnice koje će te zasititi i dati ti energiju, a da se od njih ne udebljaš, i tu je bundeva odličan izbor jer je zasitna, a niskokalorična (oko 100 grama pirea od bundeve ima tek 40 kalorija). Tu je i povoljan učinak na kožu, a negdje sam pročitala da postoje i anti-aging svojstva.
Ne zaboravi i vlakna kojima bundeva obiluje, zbog čega ima povoljan učinak na probavu, a preporuča se i onima koji imaju probleme sa želucem i crijevima.
Kako se bundeva može pripremiti?
Možeš ju kuhati ili peći, izbor je na tebi, a to ovisi i o tome koje jelo od bundeve namjeravaš pripremiti. Ako pripremaš kolače, kremu, njoke ili, na primjer, palačinke od bundeve, trebat će ti pire od bundeve, koji je najlakše dobiti pečenjem bundeve u pećnici.
Savjet: Pire od bundeve možeš koristiti kao nadomjestak za masnoću u nekim receptima, a s obzirom na to da je sam po sebi sladak, ne treba dodavati više šećera pa će kolač/kruh/što već pečeš, imati manje kalorija i biti zdraviji. 😉
Pečenje u pećnici
S obzirom da su bundeve najčešće velike, pa ih nije zgodno rezati, najlakše ćeš ju ispeći ako ju (cijelu ako je manja ili prerezanu na pola ili više komada ako je velika), staviš u pećnicu na temperaturu oko 200 stupnjeva i pečeš oko 45 minuta. Vrijeme pečenja ovisi o bundevi pa je najbolje nakon nekog vremena provjeriti je li pečena tako što ćeš u bundevu ubosti vilicu. Ako je još tvrda, peci ju dok vilica u bundevu ne uđe lako, a ako je mekana, znači da je gotova. U tom slučaju bundevu pusti da se ohladi, prereži i žlicom odstrani koštice, a zatim žlicom izvadi meso bundeve koje potom možeš vilicom zgnječiti u pire, ili ga napraviti štapnim mikserom.
Bundevu možeš i oguliti, očistiti od koštica i narezati na kockice pa njih ispeći u pećnici. Meni je ipak draže peći ju cijelu ili prerezanu na pola zato što ju tada ne moram rezati. 🙂
Savjet: Ispeci bundevu pa ohlađeni pire spremi u zamrzivač i izvadi po potrebi. Tako će idući put izrada kolača od bundeve biti puno brža! 😉 Pire rasporedi u vrećice za zamrzavanje tako da u jednoj vrećici bude količina koja ti je dovoljna za pripremu onoga što si isplanirao/la.
Za sve navedeno možeš koristiti hokkaido ili butternut tikvu, koje su u našim trgovinama najčešće, ali isto tako i kabocha i ‘turkinju‘. Slatkastog su okusa, a meso im je narančaste boje.
Ako pak imaš špageti tikvu, prereži ju na pola po dužini, izvadi koštice i peci u pećnici, a zatim vilicom ‘ostrugaj’ meso te bundeve, koje će izgledati poput špageta. Uz neki umak po tvom izboru, iskoristi ih kao zdraviju, a jednako ukusnu alternativu tjestenini.
Kuhanje bundeve
Iako juhu od bundeve često rade koristeći pire od bundeve, ja ju najčešće radim od kockica bundeve. Bundevu oguli, prereži na pola tako da joj možeš odstraniti koštice iz sredine, a zatim ju nareži na kockice. Od njih možeš skuhati juhu, varivo, staviti ih u rižoto, salatu ili neko drugo jelo.
Savjet: Bundeva se i na ovaj način jako dobro zamrzava.
*Bundevu možeš i naribati ili pak manje komadiće usitniti u sjeckalici.
S čime se bundeva slaže i kakvog je okusa?
Ako si od bundeve odlučila pripremiti neku slasticu, kremu ili kolač, dobro je znati da će okus biti sličan pečenim kestenima, pravi jesenski i jako ukusan. U slatkim kombinacijama bundeva se odlično slaže s cimetom, klinčićem, muškatnim oraščićem i đumbirom. Možeš koristiti kombinacije tih začina ili jedan od njih koji odabereš.
Bundeva se u slatkim kombinacijama odlično slaže i s čokoladom ili sirom, tako da je odlična ideja ispeći cheesecake od bundeve ili browniese s bundevom. Super se slaže i s voćem poput jabuka pa je neki kolač ili pita od jabuka i bundeve također odlična ideja.
U slanim se pak jelima okus bundeve dodatno može istaknuti začinima kao što su kadulja, majčina dušica ili bosiljak, a u primjerice, juhu od bundeve možete također dodati malo muškatnog oraščića ili đumbira. Ako ste se pak odlučili za malo ljuću varijantu, chilli prah će biti odličan izbor, kao i curry.
I u slanim jelima se bundeva odlično slaže sa sirom, ali i s gljivama, pršutom, rižom ili salatom. Slobodno daj mašti na volju i ne štedi na začinima! 😉
Savjet: Cijela bundeva, neotvorena, može stajati dosta dugo, i do 2 mjeseca, ali ne na pretoplom mjestu. Ako pak imate komade bundeve koje ćete uskoro potrošiti, čuvajte ih u frižideru, a ako ih pak želite čuvati duže, nasjecjakte ih na kockice i zamrznite, ili pak ispecite, napravite pire pa njega stavite u zamrzivač.
P.S. Ne zaboravi i na bučine sjemenke i bučino ulje! 😉
Recepti
Bundevu, buču ili tikvu možeš koristiti na toliko različitih načina, a ja ti nudim nekoliko jesenskih recepata kojima možeš popuniti cijelodnevni jelovnik: od doručka, juha, variva, predjela ili glavnog jela, do ukusnog deserta.