Znaš ono kad ti se na poslu nešto jede, a još nije vrijeme ručka ili si već ručala, a opet ti se nešto gricka ili bi baš nešto slatko? Kod mene je često tako 😀 . Predstavljam ti čak 13 slasnih ideja za pauzu na poslu.
U takvim situacijama često trčimo do dućana i kupujemo čokoladice, čips, štapiće, kolačiće, peciva ili voćne jogurte s hrpom šećera. Te nas sitnice neprimjetno debljaju, a ne pomažu ni za energiju pa nam se samo još više spava, svlada nas umor i ostatak dana smo potpuno beskorisne. Evo kako se izvući iz tog začaranog kruga: nudim ti čak 13 brzih snackova, užina, grickalica, gableca, kako god hoćeš. Uglavnom, domaća, zdrava i fina klopica koju možemo brzo pripremiti kod kuće i bez problema ponijeti na posao.
Zašto bi uopće netko pripremao hranu koju nosi na posao?
Pa, za početak, nećeš trošiti novac po dućanima i pekarama na peciva i grickalice koja te zapravo neće zasititi, nego ćeš ogladnjeti još više, a nakon što pojedeš takav obrok, svladat će te umor.
Prije nego što kažeš da nemaš vremena, za pripremu većine nabrojanog ovdje ne trebaš više od pola sata.
Super je i to što sve nabrojano nije brzo kvarljivo pa bez problema može stajati i nekoliko dana u frižideru, tako da se tih pola sata koje utrošiš u pripremu višestruko isplati 😉 .
Sve ove užine su dosta zasitne pa nećeš nakon njih biti gladna i bez problema ćeš izdržati do idućeg obroka. Obavit ćeš svoj posao do kraja, želudac ti više neće kruljiti, a nakon obroka nećeš imati ogromnu potrebu da malo prilegneš! Kad dođeš kući s posla, imat ćeš energije za svoju obitelj ili prijatelje.
Osim toga, većina sastojaka ovdje su niskokalorični, tako da ne osjećaš grižnju savjesti ako ih često grickaš između obroka, a od njih nećeš dobiti masne naslage na trbuhu i bedrima (stiže ljeto, ovo – ono… 😀 ).
Namirnice koje sam koristila za pripremu svih ovih užina za posao uglavnom nisu skupe, niti su egzotične ili čudne 😀 pa ih bez problema možeš nabaviti u svom kvartovskom dućanu i baciti se u pripremu.
Ukratko, nećeš potrošiti novac na nezdrave grickalice i peciva koja debljaju, bit ćeš sita i dobro ćeš se osjećati! Ima i slanog i slatkog, biraj i već sutra na poslu jedi zdravo! 🙂
Krenimo konačno s 13 slasnih ideja za pauzu na poslu.
1.Krekeri od sjemenki

Ovaj sam recept dobila zimus i toliko mi se svidio da sam ga već puno puta pravila, a ponavljam vrlo brzo! Evo zašto: superbrzo i jako jednostavno se priprema, gotovi ste za svega pola sata, nema puno prljavog suđa, zbog mješavine sjemenki su ovi krekeri jako ukusni, nisu bljutavi ni dosadni pa ih možete grickati same, a odlično se slažu i uz neki umak ili namaz, voće, povrće, umjesto kruha…
Osim toga, prilično su zasitni, a nemaju puno kalorija pa je super stvar što ne debljaju poput čipsa, a nećeš više biti gladna nakon njih. Od sastojaka u receptu dobit ćeš punu zdjelu krekera koji mogu stajati i nekoliko dana. Zato su baš zgodni za ponijeti na posao kad ti želudac zakrulji, a ne želiš pojesti hrpu gluposti koje te zapravo neće zasititi, a stvorit će ti dodatne masne naslage na trbuhu. Evo recepta, a ako ti se ne da puno čitati, tu je i video brze pripreme.
Sastojci za krekere od sjemenki:
- 50 grama sjemenki lana
- 50 grama sjemenki sezama
- 100 grama suncokretovih sjemenki
- 40 ml maslinova ulja
- 1 mala žličica soli + krupna sol za posipanje
- 160 grama kukuruznog brašna
- 200 ml vode
Postupak:
- Sjemenke sezama malo tostirati na tavici, pritom paziti da ne zagore.
- Pomiješati sjemenke lana, sezama i suncokreta i grubo ih samljeti u blenderu ili sjeckalici.
- Mješavini sjemenki dodati sol, kukuruzno brašno, maslinovo ulje i vodu. Vodu dodavati na kraju pomalo kako smjesa ne bi bila previše rijetka i gnjecava. Po potrebi dodati još malo brašna (kukuruznog, integralnog ili bućinog). Sve pomiješati i napraviti tijesto za krekere.
- Na široki pleh staviti papir za pečenje, a na njega tijesto i malo ga raširiti rukama. Zatim na to tijesto staviti još jedan papir za pečenje i valjkom preko papira razvaljati do željene debljine. Zatim maknuti gornji papir i krekere rezati prije pečenja u željeni oblik. Odozgo posuti krupnom solju po želji (može i bez ovog koraka).
- Tako izrezane krekere peći u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva 15-ak minuta.
- Izvaditi iz pećnice. Kad se krekeri malo ohlade, odvojiti ih jedan od drugoga onako kako ste ih izrezali prije pečenja.
- Poslužiti same kao grickalicu ili uz neki namaz poput hummusa (ili neki drugi po tvojoj želji 🙂 ).
2. Zdravi zobeni keksi s kikiriki maslacem

Volim okus kikiriki maslaca, a ako je onaj bez dodanih šećera, u umjerenim količinama ne ugrožava zdravlje, a energetski je visokovrijedna namirnica. Zato ga volim iskoristiti i u slasticama, a zobene kekse baš jako podigne u okusu! Ovog puta sam ih ispekla u skroz zdravoj verziji – bez rafiniranih i dodanih šećera, bez maslaca (osim tog od kikirikija) i bez brašna. Glavni sastojak: zobene pahuljice, a zaslađivači: sušene brusnice i med.
Ovaj put keksi nisu nestali isti dan, ali samo zato što sam ih pekla kasno navečer pa su nestali već iduće jutro, za doručak. I tako dolazim do najbolje stvari: evo kako jesti kekse za doručak, a da ti ne kažu da to nije zdravo! Kako god, i njih možeš ponijeti na posao kad ne stigneš doručkovati kod kuće, ili ih grickaj na poslu za užinu, umjesto kupovnih keksa punih šećera i svakakvih nezdravih stvarčica. Dodatni plus: i ove kekse kod kuće možeš pripremiti jako, jako brzo, u maksimalno pola sata! 🙂 Slijedi video i pisani recept.
Sastojci za zdrave zobene kekse s kikiriki maslacem:
- 1 šalica (velika, ona za čaj) zobenih pahuljica
- 2 jaja
- 3 žlice otopljenog kikiriki maslaca – (koristila sam onaj koji u sebi već ima komadiće kikirikija, a ako imate kikiriki maslac bez komadića, nasjeckajte još malo kikirikija i dodajte ih u kekse)
- 1-2 žličice ekstrakta od vanilije
- šaka sušenih brusnica
- 1 žlica meda
- prstohvat soli
- pola žličice sode bikarbone
Postupak:
- Jaja malo umutiti mikserom pa im dodati med i sve zajedno mutiti dok ne postane pjenasto.
- Dodati ekstrakt vanilije, sodu i sol i promiješati kuhačom.
- Dodati rastopljeni maslac od kikirikija i još malo izraditi mikserom dok se sve ne sjedini.
- Na kraju dodati zobene pahuljice i brusnice i ručno pomiješati kuhačom.
- Po potrebi staviti malo u frižider da se sve ohladi.
- Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva. Žlicom vaditi male količine smjese i oblikovati ih u kekse, slagati na papir za pečenje.
- Peći 10-12 minuta u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva.
3. Hummus

Hummus je fini namaz od slanutka. Tekstura mu je slična pašteti, a naravno, puno je zdraviji od nje jer je niskokaloričan, nije mastan i nema aditive. 🙂 Zato sam i ovaj namaz uvrstila na popis užina koje možeš ponijeti na posao. Slanutak je sam po sebi zasitan, a ako hummus namažeš na neki cjelozrnati kruh ili pecivo, eto odličnog rješenja za brzinski gablec na poslu nakon kojeg se nećeš osjećati natrpano, napuhano i masno, a nećeš više biti gladna. Možeš ga jesti i s nekim povrćem ili uz krekere. Hummus po želji možeš začiniti i nekim dodatnim začinima, poput curryja, možeš mu za okus i boju dodati, primjerice, ciklu, ili nešto drugo po tvom izboru. Evo recepta za osnovni hummus. Za pripremu ti treba tek nekoliko minuta. 🙂
P.S. Hummus možeš napraviti u većim količinama i spremiti u staklenku, pa u frižider. Bez problema može stajati i nekoliko dana, neće se pokvariti! Stiže recept.
Sastojci za hummus:
- 1 konzerva slanutka
- 6 žlica maslinova ulja
- 2 češnja češnjaka (ako volite jači okus češnjaka, slobodno stavite i više. Ja nisam ljubitelj 🙂
- otprilike 3-4 žlice limunovog soka
- po potrebi 1-2 žlice vode
- žličica soli
- malo crvene paprike (obične ili dimljene, po ukusu)
- svježi peršin ili svježi korijander za dekoraciju
- 2 žlice tahini paste
Priprema:
1. Štapnim mikserom izmiksajte kuhani slanutak. Smjesa će biti dosta tvrda na početku pa je potrebno žličicom odvojiti slanutak sa stijenki posude i miksera.
2. Dodajte protisnuti češnjak, maslinovo ulje, limunov sok, posolite i popaprite. Ako imate tahini pastu, dodajte i nju, a zatim štapnim mikserom ponovno sve izmiješajte dok smjesa ne postane glatka. Ako vam se čini pregusta, slobodno dodajte još maslinovog ulja.
3. Pospite svježim peršinom ili svježim korijanderom i još par kapi maslinova ulja.
*Ja sam ovog puta samoinicijativno u hummus dodala još jedan začin – mljevenu dimljenu crvenu papriku. Okus i miris su odlični!
4. Zdravi(ji) browniesi s tikvicama

Prije nekog sam vremena pravila zdrave browniese s trešnjama po receptu food blogerice Natalie’s happy health. Oduševilo me kako su bili fini i kako se nisu razlikovali od onih klasičnih, iako u njima nije bilo rafiniranog šećera niti bijelog brašna. Odlučila sam napraviti nešto slično uz sitne izmjene, no umjesto trešanja, ovaj su put glavna zvijezda – tikvice. I mogu vam reći da je kolač odličan! Bio je dobro prihvaćen čak i od strane onih koji više vole klasiku, a i ja sam ga jela s manje grižnje savjesti jer ipak manje deblja. Tikvice ovim browniesima daju potrebnu sočnost, a tako se savršeno uklapaju s ostalim okusima da zapravo nećeš ni primijetiti da se u ovom kolaču nalazi – povrće. Za pripremu također ne treba duže od pola sata, plus pečenje, a ovi kolači također mogu stajati u frižideru par dana (ali garantiram, neće, jer će se brzo pojesti :). Još jedna super stvar za gricnuti nešto na poslu! Evo recepta:
Sastojci za browniese s tikvicama:
- pola šalice maslaca ili kokosovog ulja
- 1/3 šalice tamne čokolade
- pola šalice meda ili kokosovog šećera
- 2 jaja
- 1 žličica ekstrakta vanilije
- 2 šalice naribanih tikvica (naribala sam jednu veću tikvicu i to je bila taman ta količina)
- 1 šalica + 3/4 šalice integralnog brašna
- pola šalice kakao praha
- prstohvat soli
- 1 i pol žličica praška za pecivo
- 1 žličica cimeta
- tamna čokolada izrezana na sitne kockice (ja sam stavila otprilike 2-3 reda tamne čokolade, vi birajte količinu po želji)
Priprema:
- Naribajte tikvicu u jednu plastičnu posudu i pustite da malo odstoji.
- U lončiću na srednje jakoj vatri otopite maslac ili kokosovo ulje zajedno s čokoladom.
- U posudi za miksanje pomiješajte dva jaja, ekstrakt vanilije, med. Na kraju dodajte otopljeni maslac i čokoladu. Naribane tikvice dobro iscijedite jer puštaju vodu, a ne želite da razmoče kolač. Zatim ih pomiješajte s ovom smjesom.
- U drugoj posudi pomiješajte brašno, sol, kakao prah, prašak za pecivo i cimet.
- Suhe sastojke polako umiješajte u mokru smjesu, ne koristeći mikser. Najbolje je to učiniti polako drvenom ili plastičnom kuhačom, miješajući smjesu tako da se ‘preklapa’ jedno preko drugog, dok se ne dobije konzistentna smjesa.
- Dodati komadiće čokolade i sve izmiješati.
- Staviti u kalup obložen papirom za pečenje. Peći 30-ak minuta u pećnici prethodno zagrijanoj na 180 stupnjeva. Provjerite je li kolač pečen pomoću čačkalice. Ubodite ju u sredinu kolača, ako izađe van čista, kolač je pečen, a ako je čačkalica još mokra, kolač treba još malo peći.
5. Kuskus salata s grahom, kukuruzom, mladim lukom i paprikom

Ovaj sam recept smislila za jedno veće druženje s prijateljima kod kuće. To je bilo samo jedno od jela na stolu te večeri, a čini se da se svima svidjelo pa je tako završilo i na blogu. S obzirom na brzinu pripreme, okus, a i to da je zdravo i zasitno jelo, možeš ga ponijeti na posao za užinu ili gablec. Ovu kuskus salatu s grahom, kukuruzom, mladim lukom i paprikom napravit ćeš za svega desetak minuta!
Kus kus je dovoljno nekoliko minuta poklopiti u proključaloj vodi, posoliti, i on je gotov. Ne treba ga kuhati. A ako si se odlučila za grah i kukuruz iz konzerve kao što sam ja učinila ovaj put, nemaš posla ni s kuhanjem graha. Sve ostalo je igra! Odlična stvar je to što sve možeš pripremiti unaprijed, a ova salata u frižideru može čekati da ju pojedeš i idući dan, ili za dan-dva. Recept je ovdje:
Sastojci za kuskus salatu:
- 1 konzerva smeđeg graha
- pola veće konzerve kukuruza (one od 280 grama) ili jedna manja
- 3 paprike: crvena rog, žuta rog i jedna tamnozelena paprika
- 1 šalica (zapremine 150 ml) kuskusa i voda za kuhanje plus kockica maslaca
- 1 mladi luk
- bučino ulje, sol, papar
Postupak:
- Kuskus skuhajte tako da najprije zavrijete oko 200 ml vode, maknete vodu s vatre i u nju dodajte kuskus, zatim poklopite i ostavite 5-10 minuta tako poklopljeno, dok kuskus ne upije vodu. Zatim mu dodajte kockicu maslaca i posolite. Promiješajte sve vilicom kako se ne bi zalijepilo.
- U međuvremenu pripremite papriku: narežite ju na kockice i popržite na woku ili na tavi.
- Mladi luk nasjeckajte na sitno.
- Kus kus stavite u zdjelu, dodajte ocijeđeni grah i kukuruz, papriku i mladi luk. Sve pomiješajte i na kraju, prije samog posluživanja, začinite solju, paprom i bučinim uljem.
*Ideja: mladi luk možete zamijeniti i porilukom. Samo ga prethodno malo prokuhajte.
6. Quiche

Za dane kad ti se baš jede pizza, komad slane pite quiche učinit će svoje. 😉 Moj pojednostavljeni recept za quiche je: prhko tijesto + šunka (više ju volim nego slaninu pa za quiche biram šunku) + neko povrće po želji+ preljev od vrhnja i jaja + naribani sir. U zdravijoj verziji umjesto vrhnja koristim grčki jogurt sam ili u kombinaciji sa svježim posnim sirom.
Šunku možeš zamijeniti i nekim morskim sastojkom, primjerice lososom, gamberima, tunom…ili pak komadićima piletine. Takva kombinacija daje jelo koje je uvijek fino, nikad dosadno jer sastojke možeš sama birati i mijenjati po željama, a priprema nije komplicirana. Super jelo za ‘čišćenje frižidera’ da potrošiš neke namirnice koje vjerojatno uvijek imaš, a baš uvijek ukusno. Odlično je za doručak, predjelo, ručak ili večeru, pravila nema.
Meni najdraže toplo, ali jako je fino i kad se ohladi i dobro stisne, tako da komad quichea možeš pojesti i za radnim stolom ili pod pauzom na poslu i bez podgrijavanja. Za zdraviju varijantu, ovdje sam tijesto pravila od pirovog brašna.
Savjet: za bržu pripremu idući put, kad radiš tijesto, napravi duplu mjeru. Kuglu tijesta zamotaj u prozirnu foliju i stavi u zamrzivač. Idući put ga samo ranije izvadi da se otopi i iskoristi za novi quiche. Recept je ovdje:
Sastojci za quiche:
Za tijesto:
- 200 grama brašna (ja sam miješala pirovo i pšenično bijelo glatko brašno pola – pola, vi koristite brašno po izboru)
- 100 grama maslaca (sobne temperature)
- 1 jaje
- 1 žlica kiselog vrhnja
- po potrebi 2 žlice hladne vode, ako je tijesto presuho, no meni s ovom količinom sastojaka nije uopće bila potrebna voda)
- pola žličice soli
Za nadjev:
- pola većeg poriluka
- oko 200 grama cvjetova brokule
- 100 grama šunke (najbolje neka vratina, ne presuha. Ja sam ovaj put koristila pečenu šunku, a idealna bi bila ona uskrsna 🙂
- 1 i pol čaša kiselog vrhnja
- oko 150 ml mlijeka
- 2 jaja
- malo soli i papra, po želji i malo muškatnog oraščića
- oko 100 g naribanog sira (Gouda ili nešto slično)
Postupak:
- Pomiješati brašno, sol, maslac narezan na kockice ili trakice, jaje i žlicu vrhnja i prstima zamijesiti prhko tijesto tako da se svi sastojci sjedine, da maslac ne bude više u komadićima. Tijesto treba biti mekano, ali ne previše gnjecavo. Oblikovati ga u kuglu, zamotati u prozirnu foliju i staviti u hladnjak.
- U međuvremenu pripremite nadjev. Najprije povrće: brokulu operite i narežite na cvjetove, ne prevelike. Blanširajte ju u proključaloj vodi nekoliko minuta, a zatim ocijedite. Poriluk nasjeckajte na kolutiće, također ga par minuta prokuhajte u malo vode pa ocijedite.
- Šunku narežite na kockice, ne prekrupno, a sir naribajte.
- U posudi pomiješajte kiselo vrhnje, mlijeko, sol, papar, muškatni oraščić i jaja. U tu smjesu dodajte kockice šunke i naribani sir pa pomiješajte. Ako želite, dio naribanog sira možete ostaviti i za posipanje po vrhu.
- Izvadite tijesto iz frižidera i razvaljajte ga za kalup. Kada tijesto stavite u kalup, utisnite ga lijepo da ima tijesta i po stranama, a zatim na par mjesta malo izbockajte tijesto s vilicom.
- Po tijestu rasporedite brokulu i poriluk, a zatim sve zalijte smjesom od vrhnja, jaja, šunke i sira.
- Quiche pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva oko 40 minuta.
7. Zobeni tart sa šumskim voćem

Još jedna niskokalorična, brza, jednostavna, a ukusna slastica koju možeš jesti toplu ili hladnu, nije kremasta pa ju slobodno možeš spremiti sa sobom za užinu na poslu bez grižnje savjesti. 🙂 Bez šećera je i bijelog pšeničnog brašna, a fina osvježavajuća i zdrava ljetna poslastica. Isprobaj najbolje sa svježim bobičastim voćem po tvom izboru (može i smrznuto šumsko voće, naravno, ali svježe je ipak bolje 🙂 . Stiže recept:
Sastojci za zobeni tart sa šumskim voćem:
Za tijesto (pekla sam ga u okruglom plehu promjera 24 cm)
- 2 šalice zobenih pahuljica
- 1 jaje
- žlica ekstrakta vanilije
- 100 – 120 grama maslaca (možete staviti i kokosovo ulje ako ga imate)
- 3 žlice meda
- 1-2 jušne žlice chia sjemenke
- 1-2 jušne žlice mljevenih lanenih sjemenki
- 2-3 jušne žlice kokosova brašna
- 3 žlice hladne vode i po potrebi 2 žlice mlijeka (ako je tijesto dobre gustoće, ovo možete i smanjiti)
Za nadjev:
- 125 grama borovnica
- 125 grama malina*
- malo zobenih pahuljica za posip
*možete dodati i kupine, trešnje, jagode, ribizle… što god vam drago! 🙂
Priprema:
- Zobene pahuljice sameljite u blenderu, sjeckalici ili multipraktiku da dobijete zobeno brašno: ne mora biti iznimno sitno, čak je i fora ako koja pahuljica ostane krupnija. 🙂
- U tako dobiveno zobeno brašno dodajte otopljeni maslac, 1 jaje, ekstrakt vanilije, chia sjemenke, lanene sjemenke, kokosovo brašno, med i zamijesite tijesto. Ovisno o gustoći koju dobijete, dodajte koju žlicu hladne vode ili mlijeka. Zbog zobenih pahuljica neće izgledati kao klasično prhko tijesto – barem je meni ispalo nešto gnjecavije, ali zato je kad se ispeče sasvim dovoljno čvrsto i ukusno!
- Pleh namažite maslacem i obložite papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva.
- Tijesto prstima utisnite u pleh obložen papirom za pečenje tako da i rubovi pleha budu obloženi tijestom. Moje se malo lijepilo pa mi je trebalo nešto više strpljenja, ali kad sam ga konačno rasporedila, sve je bilo ok.
- Pecite na 180 stupnjeva oko 20 minuta. Zatim izvadite i dodajte voće i posip od još malo zobenih pahuljica i pecite još desetak minuta. Ja voće nisam dodatno zaslađivala jer su borovnice i maline i same bile dovoljno slatke, no tko želi, može ih malo zasladiti medom.
8. Grčka salata s risonima i mesnim okruglicama

Ovo je jelo savršeno za vruće ljetne dane kad ti se ne da pripremati puno toga za vrućom pećnicom. Ja ovu salatu gotovo uvijek radim sa sastojcima navedenima u receptu, no super je stvar što možeš dodati ili oduzeti sastojke i začine po vašem ukusu, a jelo će i dalje biti odlična ideja za lagani ljetni ručak.
Oduzmi mesne okruglice i ovu salatu serviraj uz ljetni roštilj, zamijeni meso piletinom ili falafel okruglicama za još lakšu varijantu, dodaj masline, krastavce, zelenu salatu narezanu na trakice, što god ti padne na pamet! Super ukusno jelo dok je toplo-hladno (tople okruglice i grillane tikvice, hladna tjestenina, rajčica i sir), ali i u ohlađenoj varijanti. Slobodno spremi dan ranije i ponesi za gablec na posao idući dan. Evo moje verzije u receptu:
Sastojci za grčku salatu s mesnim okruglicama i risonima:
(za 3 osobe)
Za mesne okruglice:
- 400 grama mljevenog mesa po izboru – ja najčešće koristim mješavinu svinjetine i junetine, no ovaj sam se put odlučila za čistu junetinu
- 1 jaje
- žlica feta sira
- 2 žlice svježeg sira
- žličica soli
- malo papra
- 2-3 žlice limunovog soka
- začini: origano, bosiljak, peršin, timijan, korijander…
- pola glavice luka
- 1-2 češnja češnjaka (po izboru može i više, ja uvijek biram manje luka i češnjaka 🙂
Za salatu:
- 1 veća ili 2 manje tikvice
- cherry rajčice
- feta sir – količina po želji, ja stavim dosta
- maslinovo ulje
- 1 svježa paprika
- nekoliko listića svježeg bosiljka
- tjestenina risoni (1 šalica od 150 ml)
- limunov sok
- 2-3 žlice običnog ili grčkog jogurta
- sol i papar
Postupak:
- Mljeveno meso pomiješati s jednim jajetom, soli, paprom, limunovim sokom, lukom, češnjakom i začinima i dobro izraditi. Na kraju dodati izmrvljeni feta sir. Ukoliko nemate fetu, možete dodati i svježi sir.
- Rukama izraditi male mesne okruglice.
- Ispeći ih na malo ulja na tavici.
- Tikvice narezati na deblje kolutove, a njih na četvrtine. Ispeći ih na tavi na malo maslinova ulja. Može i na grill tavi ako ju imate. Na kraju začiniti i posoliti.
- Risone skuhati u posoljenoj vodi. Procijediti i odmah začiniti s maslinovim uljem da se ne slijepi. Ostaviti sa strane da se ohladi.
- Papriku nasjeckati na kockice.
- U veću zdjelu stavite skuhanu tjesteninu risone, tikvice, cherry rajčice, začine. Posolite (ne previše – feta je slani sir!) i popaprite po želji i sve sastojke promiješajte. Dodajte nasjeckani ili smrvljeni feta sir. Naposljetku začinite s maslinovim uljem, limunovim sokom i po potrebi 2 žlice jogurta ili kiselog vrhnja radi kremoznosti.
- Dodajte mesne okruglice i uživajte u ljetnom mediteranskom okusu!
9. Polpete od povrća i kvinoje

Često radim neku vrstu povrtnih polpeta ili popečaka, uglavnom po principu čišćenja frižidera, a može i po onom ‘ajde da vidimo šta imamo doma, ne da mi se u dućan’ principu. I svaki put upali je jako dobro, tako da sad brže-bolje zapisujem što sam u njih stavila i kako sam ih radila da znam ponoviti, a možda se svidi i nekome od vas! 🙂
Ovakve povrtne polpete, ili s nekim drugim sastojcima, možeš koristiti kao vegetarijanske faširance, možeš ih staviti u hambi pecivo s umakom i salatom, možeš ih jesti uz neki prilog ili same, ili ih pak staviti na podlogu od salate, da ju malo ‘pojačaju’. Super su i topli i hladni, pa je i ovo još jedno jelo idealno za ponijeti na posao kao zdravu užinu.
Sastojci za polpete od povrća i kvinoje:
(za 10 polpeta)
Za polpete:
- 1 veća tikvica
- 2 manje mrkve
- šalica i pol kvinoje (koristila sam šalicu zapremine 150 ml)
- 1 jaje
- 1 paketić mozzarele (možete koristiti i neki drugi sir, npr. fetu, svježi sir, ribanu goudu…)
- 4 žlice kukuruznog brašna
- 4 žlice zobenih pahuljica i još malo za posip
- začini: sol, papar, kurkuma, količina po osobnom ukusu
Za umak:
- čaša jogurta (obični ili grčki, po izboru)
- malo soli
- 1-2 žlice maslinova ulja
- 3 žlice limunova soka
Postupak:
- Tikvicu i mrkve naribati.
- Kvinoju skuhati prema uputama na ambalaži i ocijediti
- Mozzarelu narezati na sitne kockice.
- Sve sastojke dobro promiješati u većoj posudi i dodati kukuruzno brašno i zobene pahuljice da se smjesa poveže. Meni nije bila jako čvrsta, ali nakon pečenja su polpete bile taman, dovoljno čvrste da se ne raspadaju, a dovoljno mekane da ih je ugodno jesti. 🙂
- Zagrijati pećnicu na 200 stupnjeva, na lim staviti papir za pečenje. Rukama izraditi polpete, oblika kao za npr. pljeskavice i staviti ih direktno na papir za pečenje. Od ove količine smjese sam dobila 10 većih polpeta. Odozgo sam ih posula s još malo zobenih pahuljica.
- Peći oko pola sata u pećnici na 200 stupnjeva, po potrebi okrenuti kad je već dovoljno čvrsto da se to može i dopeći još malo.
- Napraviti umak: dobro promiješati jogurt, limunov sok i maslinovo ulje, po želji posoliti.
- Tople polpete poslužiti uz umak od jogurta.
10. Bućin ‘nešto kao kruh’ sa sirom
Jeste li znali da su bućine sjemenke, a samim time i brašno, jako dobar izvor proteina? Osim toga, snižavaju onaj loš kolesterol u krvi, reguliraju šećer u krvi, a muškarcima se preporučaju jer smanjuju rizik od bolesti prostate. Osim što je ukusno, sada znamo da je bućino brašno i zdravo.
U Facebook grupi Zdravi i sretni by Natalie mi je netko dao recept za proteinski kruh s bućinim brašnom. Isprobala sam jednom, dodala još ponešto i od tada pravim često. Ovaj kruh zapravo nije kruh, ali kao da jest. Možete ga jesti samog jer sadrži posni sir, koji mu daje potrebnu sočnost pa nije suh, a možete ga nečim i namazati.
Jako je ukusan, a dodatni mu je plus što se zbilja brzo priprema. Smjesu možete pripremiti u samo nekoliko minuta. Nije potrebno mijesiti kao klasični kruh, već samo pomiješati sve sastojke, što će vam uštedjeti dosta vremena, a i snage. 🙂 Peče se oko pola sata.
Sastojci za bućin kruh sa sirom:
- 300 grama posnog sira (ili običnog svježeg sira)
- 1 jaje
- 1 žličica soli
- 1,5 žličica praška za pecivo
- 3-4 žlice bućinog brašna
- 3 žlice pirovog brašna
- 1-2 žlice kukuruznog brašna
- 2 žlice mljevenog lana
- 2 žlice suncokretovih sjemenki
- 2 žlice sezama
- 1 žlica chia sjemenki
Postupak:
- Sezam i suncokretove sjemenke malo prepecite na tavi (to im daje intenzivniji okus. Pazite da ne zagore!).
- Mikserom izmiksati posni sir i jaje.
- Dodati sol, a zatim brašna i prašak za pecivo, pa sjemenke. Izmiješati žlicom, a na kraju još malo mikserom po potrebi, da se sastojci lijepo rasporede.
- Kalup za kruh obložiti papirom za pečenje, smjesu ravnomjerno rasporediti unutra i peći oko pola sata u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva.
11. Biskvitni zobeni kolač s bananom i šumskim voćem

Biskvitni zobeni kolač s bananom i šumskim voće još je jedan način kako jesti kolač za doručak, a da to nije grozna i užasno nezdrava ideja! 😀
Jedete zobene pahuljice za doručak? A voće? E pa, ovo je kombinacija upravo toga, samo u obliku kolača. Sastojci su upravo ono što najčešće stavljamo u zobenu kašu, smiksani u kolač. Okus? Fantastičan. A najbolje od svega je što i ovdje nema grižnje savjesti jer ovaj biskvitni zobeni kolač s bananom i šumskim voćem ne sadrži rafinirane šećere, masti niti bijelo brašno.
Idealan desert ako želite nešto malo zdravije, a super stvar i za doručak. Najbolje je što se priprema dok kažeš keks – samo sve smuljati u blenderu, natrpati šumskim voćem, i posao je gotov u doslovno pet minuta. Toliko je jednostavno da ga i oni koji nisu vješti u kuhinji mogu napraviti za samo par minuta bez ikakvih problema.
Recept je ‘onako od oka’, Njegov. Danas sam zapisala količine sastojaka koje je stavio u ovaj kolač kako bih ideju mogla podijeliti i s vama. 🙂
Sastojci za biskvitni zobeni kolač s bananom i šumskim voćem:
- 300 grama sitnijih zobenih pahuljica
- 650 ml mlijeka (po potrebi dodati ili smanjiti količinu) – koristite mlijeko po izboru
- 2 žličice chia sjemenki
- 2 žličice mljevenog lana
- 1 banana (usitniti radi lakšeg blendanja)
- žličica ekstrakta vanilije ili mahuna vanilije
- 2 žličice meda
- šumsko voće (količina po želji i ukusu)
Postupak:
- Sve sastojke osim šumskog voća staviti u blender i usitniti dok ne dobijete jednoličnu masu.
- Okrugli kalup obložiti papirom za pečenje. Smjesu iz blendera uliti u kalup. Bit će rijetka, ali tako treba biti.
- Dodati šumsko voće po vrhu smjese, po želji ga i malo utisnuti.
- Peći na 180-200 stupnjeva oko 45 do 60 minuta. Napraviti test čačkalicom radi provjere je li kolač gotov. Pričekati da se malo ohladi i poslužiti.
12. Zlevanka

Priprema zlevanke ne zahtjeva ni vagu ni mikser, dovoljna je samo jedna posuda i za samo par minuta je spremna za pećnicu. Osim toga, ne sadrži nikakve nezdrave sastojke. Iako je najbolja topla, ukusna je i hladna, a ako se mene pita – što više sira u njoj, to bolje! Zanimljivo je da svaki put nekako drugačije ispadne.
Ovisno o tome hoćete li smjesu staviti u manji ili širi pleh, ispast će tanja ili deblja. Meni je najdraža ona srednje debljine, tako da se ne presuši, a da nije niti previsoka. U svakom slučaju, uvijek volim dodati više sira da bi zlevanka bila što sočnija. 🙂
Sastojci za zlevanku:
*koristila sam šalicu od 150 ml
- 2 šalice kukuruznog brašna
- pola šalice kukuruzne krupice
- pola šalice oštrog brašna
- 2 šalice mineralne vode
- jedno jaje
- 1 žličica soli
- 1 vrećica praška za pecivo
- po želji 2 žlice ulja
- 200 – 250 grama svježeg kravljeg sira (posnog ili običnog)
- još oko 100 grama svježeg sira za dodati na kraju*
Postupak:
- Sve sastojke izmiješati u jednoj posudi dok se ne dobije jednolična smjesa. Po potrebi dodati još mineralne vode, tako da smjesa ne bude ni pregusta, a ni previše rijetka. 🙂
- Pleh za pečenje namastiti uljem ili maslacem i u njega izliti smjesu.
- Po smjesi čajnom žličicom ravnomjerno raspodijeliti dodatne hrpice sira (nikad dosta sira!) 😀 Utisnuti ih malo.
- Peći u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva 40-45 minuta, dok ne porumeni.
13. Zapečeni kus-kus s povrćem

Svakako isprobajte kuskus kao lagani i ukusni prilog koji, usput, ima i manje kalorija od gore spomenutih namirnica. 🙂 Kus-kus je zdrav i pun vlakana, zbog čega će vam probava biti zahvalna, a bogat je i proteinima i mineralima.
Osim što mi se sviđaju okus i tekstura kuskusa, meni omiljena stvar kod njega je superbrza priprema. Stvarno, puno brže čak i od kuhanja najbrže tjestenine! Danas vam nudim jedan brz i jednostavan, a jako ukusan i mirisan recept kojeg možete iskoristiti kao prilog uz neko meso, a ako ste kao ja, ovo će vam biti dovoljno i za glavno jelo ili gablec na poslu.
Sastojci za zapečeni kus-kus s povrćem:
(za 2 osobe)
- oko 150 ml vode
- 3/4 šalice kus-kusa (šalica od 150 ml)
- malo maslaca
- trećina kocke za juhu
- jedna tikvica
- pola patlidžana
- šaka šampinjona
- šaka kukuruza
- 1 paprika babura
- pola glavice luka
- češanj češnjaka
- 1-2 žličice kurkume
- žličica curryja
- 4 listića svježeg bosiljka
- žličica majčine dušice
- naribana gouda, mozarella ili neki drugi sir za posip
Postupak:
- Nasjeckajte luk na sitno, a ostalo povrće na komade otprilike jednake veličine.
- Luk popržite na malo maslinova ulja na tavi (ja sam koristila pekač). Zatim dodajte papriku i mrkvu, a nakon kratkog prženja dodajte i ostalo povrće. Po potrebi zalijte vodom.
- Dodajte žličicu curryja i kurkume te majčinu dušicu pa još malo pržite na tavi. Dovoljno je tek nekoliko minuta je povrće ne smije biti prekuhano!
- Kada je povrće gotovo ili pred sam kraj kuhanja, u odvojeni lončić zagrijte vodu dok ne proključa. U njoj otopite kocku za juhu. Proključalu vodu maknite s vatre i u nju dodajte kuskus. Dodajte komadić maslaca i sve promiješajte, a zatim poklopite i ostavite par minuta dok kuskus ne upije vodu. Nije ga potrebno kuhati, on se tako kuha. 🙂
- Nakon nekoliko minuta otklopite lonac s kuskusom i provjerite je li upio svu vodu. Ako jest, gotov je i možete u njega umiješati još jednu žličicu kurkume i sve pomiješati s povrćem.
- Kuskus s povrćem stavite u vatrostalnu posudu i na vrh naribajte sira. Ja sam koristila goudu.
- Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 10-15 minuta, dok se sir ne otopi.
One thought on “13 slasnih ideja za pauzu na poslu”