VARIVO OD PORILUKA I TIKVICA S JEČMOM I LEĆOM

Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom

Zimi i ljeti kuham varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom! Ljeti jer je sezona tikvica, a zimi za ugrijati se, ali i zasititi jer je prepuno ječma. Mogla bih jesti variva skoro svaki dan! Volite li ih i vi?

Tradicionalno se uz variva uvijek dodaje neki komad mesa, no meni je taj komad mesa uz fino varivo nekako uvijek bio višak. U posljednje vrijeme variva ne radim čak niti s krumpirom, kako bi mogla ostati za idući dan (krumpir ne treba podgrijavati!), ali sam zato sve više počela koristiti ječam ili ječmenu kašu u varivima (a ponekad ječmenu kašu kuham na sličan način kao što se kuha rižoto, i zbilja je fina, no o tome u nekom drugom receptu :).

Uvijek volim proučiti neku namirnicu koju često koristim u svojim jelima, pa evo ponešto i o ječmu. Svi ste sigurno čuli za ričet: upravo to je jedno od tradicionalnih domaćih jela pripremljenih od ječmene kaše, graha i suhog mesa. Super stvar s tom ječmenom kašom je što odlično zgušnjava jelo, daje mu fin okus, a i prilično je zasitna, pa je baš zato jako pogodna za variva.

Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom

U nekim se trgovinama može kupiti i vrećici na kojoj piše ječmena kaša, dok na nekim vrećicama piše samo ‘ječam‘. Uvijek sam se pitala koja je razlika jer zapravo, zrnca izgledaju gotovo isto. Malo istražujući dok sam pisala ovaj post, pročitala sam da je razlika u stupnju obrade. Naime, ječmena kaša kuha se kraće od samog ječma jer ima mekaniju strukturu. Kako se ječam za prehranu ljudi dobiva brušenjem i struganjem zrna između diskova, ako se tome doda nekoliko dodatnih brušenja, dobije se ječmena kaša. Brušenje je potrebno kako bi se sa zrna ječma skinule ljuskice i posije.

Ne treba zaboraviti ni na hranjivu vrijednost i zdravstvenu korist ječma! I on je, baš kao i zobene pahuljice o kojima sam nedavno pisala, odličan borac protiv kolesterola jer sadrži puno nezasićenih masnih kiselina, pa je super izbor za one koji ne žele gladovati jer će vas ječam zasititi, a istovremeno nema onih loših masnoća te će vam pomoći u snižavanju kolesterola. Dobar je i za probavu, neće vam teško pasti na želudac. Baš se zbog toga preporuča i onima koji imaju problema sa želucem, a i onima koji žele smršavjeti.

Osim kao dodatak varivima i juhama, ječam se koristi i za pripremu jela sličnih rižotima, kao i za slatka jela poput ječmene kaše s mlijekom/jogurtom/voćem/orašastim plodovima, a ječmeno brašno česta je zdrava zamjena za pšenično brašno. Jela od ječmene kaše možete kuhati kao glavna jela, ili pak kao nešto drugačiji i zdraviji prilog pečenju.

Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom

Na jednom od putovanja, ne sjećam se više gdje, vidjela sam da u kafiću poslužuju i ječmenu kavu! Imala je, doduše, nešto drugačiji okus nego kava na koju smo navikli i kakvu pijemo svakog jutra, osim toga, nema kofeina, ali vrijedi isprobati. 🙂

Evo mog omiljenog recepta za varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom.

Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom

Sastojci:

  • 1 poriluk
  • 1 šalica (zapremine 150 ml) ječma
  • pola šalice leće (u ovom receptu ponekad koristim zelenu, a ponekad crvenu leću. Vi napravite s lećom koju imate.)
  • 2 tikvice
  • 2 -3 mrkve
  • korijen peršina
  • 1 manja glavica luka
  • 2-3 češnja češnjaka
  • oko 1 litra vode + kocka za juhu ili litra temeljca
  • sol, papar po želji
  • 1 žličica kurkume
  • 1/2 žličice crvene paprike
  • 2-3 žlice maslinova ulja

Postupak:

  1. Sve sastojke nasjecjakte: luk na sitno, poriluk na trakice, mrkvu i korijen peršina na kolutiće, tikvicu na kockice ili polumjesece, češnjak protisnite ili narežite na vrlo sitno.
  2. Ječam stavite kuhati u vodu. Treba mu duže vremena, pa je dobro skuhati ga prije nego što ga dodate u varivo sa svim ostalim sastojcima. Ječam se kuha 40-ak minuta, no možete ga kuhati i malo manje, pa ga onda dodati u varivo i u njemu kuhati još neko vrijeme, a možete ga skuhati do kraja i dodati u varivo na samom kraju.
  3. U posebnom loncu zakuhajte vodu u kojoj otopite kocku za juhu. Time ćete zalijevati povrće i u tome kuhati varivo. Ako imate temeljac, kuhajte s njime.
  4. Luk popržite na maslinovom ulju. Dodajte nasjeckani korijen peršina i mrkvu i prodinstajte zajedno. Dodajte poriluk pa protisnuti ili na sitno nasjeckani češnjak i još malo popržite, a zatim podlijte s malo prethodno pripremljenog temeljca iz koraka 3. Malo kuhajte pa dodajte još temeljca. Zatim dodajte leću i još malo kuhajte, po potrebi zalijevajte s još vode. Tikvice dodajte 10-ak minuta prije kraja kuhanja jer se one ne trebaju dugo kuhati. Posolite više puta po malo tijekom kuhanja i probajte je li dovoljno slano. Popaprite po ukusu. Dodajte žličicu kurkume i pola žličice mljevene crvene paprike.
  5. Na samom kraju dodajte već kuhani ječam i sve zajedno još malo prokuhajte. Po potrebi još začinite.
  6. Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom poslužite toplo.

Dobar tek! 🙂

Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom
Varivo od poriluka i tikvica s ječmom i lećom

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: