Doručak. Bio je to godinama obrok kojeg sam preskakala i na kojeg nisam obraćala pažnju. Nikad nisam bila od onih osoba koje su gladne čim otvore oči. Treba mi dosta dugo vremena da ujutro ogladnim, valjda mi i želudac bude uspavan (da, nisam ni od onih koji rano rane, priznajem! 😀 ). Kad sam počela piti kavu, moj bi doručak bila samo kava, eventualno uz neki keksić. Iako mi je dugo odgovaralo, to je sve samo ne zdrav i uravnotežen početak dana. Bez kave i danas ne ide, ali ponosno mogu reći da sam doručak uvela u svoju svakodnevnicu. Koliko god malen i brz bio, sada je obavezan. Ponekad još popijem kavu bez doručka, ali u zaista rijetkim situacijama. Vikendom se počastim nekim malo raskošnijim doručkom poput jaja na razne načine, bruschetta sa svim i svačim, palačinki ili nečeg sličnog, a preko tjedna je najčešće sve u žurbi pa je i doručak brz, ali trudim se da ne bude zato i nezdrav.
Iako je ponekad baš gušt ujutro navratiti u pekaru i pojesti svježe i još toplo pecivo, to nije opcije za svaki dan. Kako su one šarene i vesele ‘pahuljice’ zapravo najčešće natrpane pretjeranim šećerima i nezdravim aditivima, najčešći je brzinski doručak kod mene onaj sa zobenim pahuljicama. Nekoliko puta sam kuhala i zobenu kašu s onom pravom, tvrdom zobi, ali to zbilja dugo traje pa su zobene pahuljice, one najobičnije, zbilja najbolja alternativa. Zdrave su, brze, nisu skupe, a prije nego što netko kaže da su bezukusne, moguće ih je napraviti tako da budu baš fine! A evo zašto su baš zobene pahuljice dobre za nas:
Pa za početak, pune su vlakana, brzo vas zasite i ne sadrže puno kalorija. Potiču probavu, dobre su za one koji žele smršavjeti. Osim toga, zobene pahuljice od onih su namirnica koje trebate jesti ako želite smanjiti razinu kolesterola u krvi. One na sebe loš kolesterol upijaju pa ga na taj način izbacujete iz organizma. Manje kolesterola znači i zdraviji krvožilni sustav i srce. Na isti način zobene pomažu i u izbacivanju toksina iz organizma, pa ako ste večer prije pretjerali s teškom hranom, zobene su pravi izbor za doručak! 🙂 Osim toga, negdje sam pročitala da dobro djeluju i na zdravlje kože (valjda zato nakon čišćenja lica uvijek dobijem zobenu masku, hm). Ovo su samo neke od dobrobiti zobenih pahuljica, a ako vas ni to nije uvjerilo, onda ovaj recept koji vam nudim danas sigurno hoće!

Ono što ja najčešće jedem je kombinacija zobenih pahuljica, chia sjemenki, mljevenog lana, cimeta i malo meda s jogurtom ili mlijekom (kravljim, rižinim, bademovim, svakakvim!), a ponekad dodam i sušene brusnice koje onda posluže i kao zaslađivač. U sve znam dodati i sezonsko voće i/ili malo orašastih plodova.
To je najbrža verzija, a nedavno sam probala i onu tek mrvicu dužu, u kojoj se zobene kuhaju svega par minuta u mlijeku i vodi, uz dodatak sastojaka koji vam padnu na pamet.
S obzirom da je jesen sezona bundeva, a ja ih obožavam u svakom obliku, u svakom jelu i svakoj kombinaciji, uopće ne čudi da sam bundevu uspjela ugurati i u doručak! Evo jednog super finog, brzog, zdravog i zasitnog doručka kojeg možete napraviti za svega nekoliko minuta. Najukusniji je još topao, ali provjereno je dobar i kad se ohladi, tako da ovo možete pripremiti i večer prije. Ako ste od onih koji ujutro vole pojesti nešto slatko, ovo je pravi okus kolača, pite od bundeve ili pumpkin pie, i to u zdravom doručku. Njam! Nisam mogla odoljeti pa sam ovu zobenu kašu posula bućinim košticama u čokoladi i jednom žlicom zaleđenog šlaga.
Na ovakav način možete pripremiti zobenu kašu s bilo kojim drugim sastojcima ili voćem, dajte mašti na volju i uživajte! 🙂
Sastojci:
(za 3 zdjelice)
- 250-300 grama zobenih pahuljica
- 300 ml vode
- 300 ml mlijeka
- 1 velika žlica meda
- prstohvat soli
- žličica ekstrakta vanilije
- začini: žličica cimeta i pola žličice muškatnog oraščića
- 150 g pirea od bundeve (koristila sam Hokkaido tikvu koju sam prethodno ispekla, ogulila i od nje štapnim mikserom napravila pire. Pire od bundeve sam u nekoliko manjih vrećica zamrznula kako bih ga kasnije brzo mogla koristiti u kolačima, ili recimo u ovom doručku)
Postupak:
- Sve sastojke pomiješajte u jednom loncu i zagrijte na laganoj vatri.
- Nakon što zavrije, kuhajte oko 5 minuta uz stalno miješanje da se sve ne zalijepi za dno lonca, dom se smjesa ne zgusne.
- Poslužite još toplo u zdjelice, uz nezasoljene bućine sjemenke ili pak slatke bućine sjemenke, a dobrodošla je i žlica hladnog šlaga (vjerujte, sve skupa zbiiiilja ima okus kao divna pumpkin pie, a pomalo podsjeća i na pečene kestene).
Dobar tek! 🙂


zvuči dobro!:)
LikeLike
Zbilja je super, tako jednostavno a tako drugačije 😀
LikeLike