Negdje sam pročitala da je netko nekad kus-kus nazvao ‘najmanjom tjesteninom na svijetu. Možda je upravo to dobar opis kus-kusa za one koji nikad nisu čuli o toj namirnici. Ipak, pokušat ću vam objasniti što je to zapravo. 😀 Radi se o žitarici, točnije, o jelu od granule durum pšenice kuhanom na pari. Dobiva se mljevenjem, sušenjem i naposljetku kuhanjem. Srećom, nama je u trgovinama dostupna instant verzija kuskusa koja je sve to već prošla pa nam ostaje vrlo jednostavan proces pripreme koji traje svega par minuta. 🙂
Tradicionalno potiče sa sjevera Afrike pa ga najviše koriste u Maroku, Libiji, Alžiru i Tunisu, no čini se da je big deal i na Siciliji, gdje kus kus tradicionalno jedu uz ribu. Inače je odličan prilog uz jela s mesom, povrćem, važan sastojak mnogih salata, a često se servira i uz različita variva. Ukratko, ako vam je dosta krumpira, tjestenine i riže, svakako isprobajte kuskus kao lagani i ukusni prilog koji, usput, ima i manje kalorija od gore spomenutih namirnica. 🙂 Kuskus je zdrav i pun vlakana, zbog čega će vam probava biti zahvalna, a bogat je i proteinima i mineralima.
Isto tako, skroz je fora što ga možete koristiti u slanim, ali i slatkim jelima jer je okus samog kuskusa dosta neutralan pa ga različitim začinima, dodacima ili voćem možete prilagoditi baš onako kako želite, a u marokanskim receptima pronaći ćete kombinaciju slanih i slatkih okusa u jelima s kuskusom. Meni je to baš super! 🙂
Osim što mi se sviđaju okus i tekstura kuskusa, meni omiljena stvar kod njega je superbrza priprema. Stvarno, puno brže čak i od kuhanja najbrže tjestenine! Dovoljno je kuskus staviti u kipuću vodu u odgovarajućem omjeru – otprilike tako da voda s 1-2 centimetra prekriva količinu kuskusa. Uglavnom je to jedan dio kuskusa, a jedan i pol dio vode. No na ambalaži ćete svakako naći detaljnu uputu za pripremu. 🙂 Posudu je potrebno poklopiti i ostaviti da odstoji oko 5 minuta. Za to će vrijeme kuskus upiti vodu i bit će spreman za jelo. Ako ga planirate servirati u jelima s mesom, povrćem, salatama ili varivima, u vodu možete dodati malo maslinovog ulja, limunov sok, kocku za juhu ili začine po želji. Ako ste se pak odlučili za zdraviju varijantu, kuskus se jako voli s orašastim plodovima, suhim voćem, mlijekom, medom…
E sad, nakon uvoda o ovoj namirnici koja je u mojoj kuhinji doista česta, nadam se da ćete se i vi odvažiti isprobati kuskus ako već niste. Danas vam nudim jedan brz i jednostavan, a jako ukusan i mirisan recept kojeg možete iskoristiti kao prilog uz neko meso, a ako ste kao ja, ovo će vam biti dovoljno i za glavno jelo.
Sastojci
(za 2 osobe)
- oko 150 ml vode
- 3/4 šalice kuskusa (šalica od 150 ml)
- malo maslaca
- trećina kocke za juhu
- jedna tikvica
- pola patlidžana
- šaka šampinjona
- šaka kukuruza
- 1 paprika babura
- pola glavice luka
- češanj češnjaka
- 1-2 žličice kurkume
- žličica curryja
- 4 listića svježeg bosiljka
- žličica majčine dušice
- naribana gouda za posip
Postupak:
- Nasjeckajte luk na sitno, a ostalo povrće na komade otprilike jednake veličine.
- Luk popržite na malo maslinova ulja na tavi (ja sam koristila pekač). Zatim dodajte papriku i mrkvu, a nakon kratkog prženja dodajte i ostalo povrće. Po potrebi zalijte vodom.
- Dodajte žličicu curryja i kurkume te majčinu dušicu pa još malo pržite na tavi. Dovoljno je tek nekoliko minuta je povrće ne smije biti prekuhano!
- Kada je povrće gotovo ili pred sam kraj kuhanja, u odvojeni lončić zagrijte vodu dok ne proključa. U njoj otopite kocku za juhu. Proključalu vodu maknite s vatre i u nju dodajte kuskus. Dodajte komadić maslaca i sve promiješajte, a zatim poklopite i ostavite par minuta dok kuskus ne upije vodu. Nije ga potrebno kuhati, on se tako kuha. 🙂
- Nakon nekoliko minuta otklopite lonac s kuskusom i provjerite je li upio svu vodu. Ako jest, gotov je i možete u njega umiješati još jednu žličicu kurkume i sve pomiješati s povrćem.
- Kuskus s povrćem stavite u vatrostalnu posudu i na vrh naribajte sira. Ja sam koristila goudu.
- Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 10-15 minuta, dok se sir ne otopi.
Dobar tek! 🙂
3 thoughts on “Zapečeni kus-kus s povrćem”